Dear Friends,

on 24 April, I will run the Istanbul Half Marathon (21km) for the Mavi At Kafe (Blue Horse Café), the only café run by schizophrenic patients in Turkey and one of the very few in the world. The Mavi At Kafe is a wonderful social project: it aims to provide work opportunities for schizophrenic patients, strengthen their self-esteem, make them more active in society and fight prejudice by putting the general public in direct contact with patients.

Since its opening in 2009, the Mavi At Kafe has given work to over 30 schizophrenic patients. The café, which is located in Ankara, is a therapeutic place where patients feel useful, keep busy and have daily exchanges with customers and people passing by. In addition to helping patients socialize, the interactions with the public also contribute to the reduction of prejudice against people with schizophrenia. The importance of such a project cannot be underestimated, especially if one considers that in Turkey there are over 700,000 schizophrenic patients, that isolation has very negative effects on patients and, in the treatment of schizophrenia, social inclusion is as important as medication.

I will run the Istanbul Half Marathon to raise the funds necessary to make a short video on the Mavi At Kafe, which will be used to raise awareness, so that more and more people can learn about such a groundbreaking initiative and support it. My goal is to raise 150TL per kilometre, any donation is welcome (for example, with 15TL, you support 100 metres of my run). The video will be produced by BAUDOC – Bahçeşehir University Documentary and Social Projects Centre, which is an initiative by director Ayşegül Selenga Taşkent and me. Attached please find more info on how to donate. If you have any questions, please contact me at: [email protected]

Thank you very much for your support,

Delizia Flaccavento

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından, Vodafone’un isim sponsorluğunda düzenlenen Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, 24 Nisan Pazar günü yerli ve yabancı binlerce sporseverin katılımıyla dünyanın sayılı parkurlarından biri olan Tarihi Yarımada’da düzenlenecek.

Bu sene 11. düzenlenen İstanbul Yarı Maratonu’na Şizofreni Dernekleri Federasyonu yararına Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğr. Gör. Delizia FLACCAVENTO koşacak.

Sizlerin de destekleri ile bu koşudan elde edilecek sponsorluk geliri ile radyo ve televizyonlarda yayınlanmak üzere “Şizofreni ve Damgalama ile Mücadele” konulu kamu spotu hazırlanacaktır.

 

Bağışlarınız için / for your donations
Şizofreni Dernekleri Federasyonu
Türkiye İş Bankası Meşrutiyet Şubesi / Ankara
IBAN: TR06 0006 4000 0014 2130 8716 01

TÜRKİYE’NİN İLK YARI MARATONU “MAVİ HALİÇ YARI MARATONU” NASIL DOĞDU?

Yıl 1986.

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Atletizm Direktörü Osman Atakan Tekin’in, Beşiktaş-Balmumcu Cam Han’daki ofisinde telefon çalar. Arayan İstanbul-Eyüp Belediye Başkanı Eyüp Uçak’tır.

“Atakan bey, bu yıl Eyüp-Silahtar’da 5km mesafeli 2.Haliç Koşusu’nu (Halk Koşusu) düzenledik. Ancak bu organizasyonu daha geniş katılımlı ve uluslararası boyutta yapmak istiyoruz. Basın mensupları sizin isminizi önerdi. Bize bu organizasyon için yardımcı olabilir misiniz ?”

“Sayın Başkan, ilginize teşekkür ederim. Uluslararası bir organizasyon için 21.1 km mesafeli Yarı Maraton uygun olur, zira İstanbul’da Avrasya Maratonu’nun yanında ikinci bir Maraton ilgi görmez. Ayrıca koşulacak mesafe itibariyle Yarı Maraton, uluslararası katılımı da arttıracaktır. Ben size organizasyon projesini ve bütçesini hazırlarım, eğer uygun görürseniz bu projeyi gerçekleştirir ve organizasyonu AIMS (Dünya Maraton Birliği) üyesi de yaptırabilirim.”

“Atakan Bey çok teşekkür ederim. Proje ile birlikte sizi en kısa zamanda Bayrampaşa’daki Eyüp Belediye Başkanlığı’na bekliyorum.”

İşte bu telefon görüşmesinden sonra Türkiye’nin ilk yarı maratonu olan MAVİ HALİÇ YARI MARATONU doğar.