Kulüp faaliyetleri modeli mi yoksa ilaç tedavisi modeli mi: Wisconsin Üniversitesi Toplum ve Sosyal Hizmetler bölümünde lisans eğitimi almamı, sonra aynı yerde yüksek lisans yapmamı mümkün kılan tedavi bunlardan hangisiydi? Kulüp faaliyetleri modeli, kurdukları psikolojik destek kulübüne “Yalnız Değiliz” adını veren bir avuç kişiyle başladı. Psikolojik rahatsızlığı olanlara hem arkadaşlık hem de iş olanakları sağlıyorlar, hastalar için her ikisinin de önemli ve gerekli olduğunu gösteriyorlardı. Diğer taraftan, tedavimi mümkün kılan şey son kuşak ilaçlar da olabilir. Yoksa ben de mi bir klozapin çocuğuyum? Büyük ihtimalle her iki model de işe yaradı.

Klozapin tedavisine başlamamda hem psikiyatristim hem de kulüpteki sağlık ekibi etkili oldu. Klozapin almaya başladıktan sonra mensubu olduğum kulüp-evde daha etkin roller almaya başladım. Komitelerde görev alıyor, konuşmalar yapıyor, önceden planlanmış işleri takip ediyor ve hem kulüp yöneticileri hem de üyeler ile zaman geçiriyordum. Kulüp çalışmaları sayesinde elde ettiğim özgüven, eğitimime devam etme cesaretini de beraberinde getirdi. Yaşadığım yerdeki Madison Bölgesi Teknik Yüksekokulu’na (Madison Area Technical College: MATC) devam etmeye karar verdim. Daha önce Michigan Üniversitesi’nde şizoaffektif bozukluğun negatif belirtileri nedeniyle çok kötü bir öğrencilik deneyimim olmuştu. MATC’de durumun farklı olup olmayacağına dair en ufak bir fikrim bile yoktu ama denemek istiyordum. Benim açımdan olumlu bir atılımdı bu. Klozapinin eksik bıraktığını kulüp tamamlıyordu. Okulu ciddiye aldım ve oldukça başarılı oldum.

Öğrencilik hayatımdaki başarımın nedenlerinden biri, ruhsal rahatsızlığı olan kişiler için yürütülen bir destek eğitimi programıdır. Bu program, Michigan Üniversitesi’ne bağlı Göller Bölgesi Destek Eğitimi Araştırmaları (Great Lakes Area Supported Education Research: GLASER) projesinden gelen yardımlarla yürütülmektedir. Okul hayatına döndükten kısa bir süre sonra, okuldaki başarıyla ilgili öğrendiğim her şeyin bir listesini tutmaya karar verdim ve buna “Akademik Başarı İçin Yapılması Gerekenler” dedim. Bu listede yer alanlar (yazının sonunda sunulmuştur), bir yüksek öğrenim programında elde ettiğim başarının temelini oluşturmaktadır. Okul ortamı inanılmaz bir sosyal süreçtir. İlaç tedavisi insanlarla iletişim kurabilmem için bir kapı aralamış, Kulüp-ev ise okul hayatımda yaşadığım gerilimlerle başa çıkabilmem için ihtiyacım olan ilişkileri sağlamıştır.

Bu “Akademik Başarı İçin Yapılması Gerekenler” listesine sürekli olarak yeni maddeler eklememin önemi göz ardı edilmesin isterim. Orada yazılı olanlar, okula devam ettiğim günler boyunca yaşadığım zorluklar karşısında nasıl ayakta kaldığımın birer göstergesidir.  Bu listenin bir kopyası, evimde, çalışma masamın yanındaki duvarda asılıdır. O liste ve ben, yükseköğrenimin sürekli değişen ortamında birlikte geliştik. Pek çok olaya, okuldaki ilk günlerimdekinden daha farklı bakıyorum şimdi. Ben mezuniyete doğru yol alırken liste de benimle birlikte büyüdü ve gelişti. Fakat her şeyden önce yapılması gereken, neler yaşadığınızı başkalarına anlatmak, duygularınızı onlarla paylaşmaktır ki bu noktanın yeterince önemsenmediğini düşünüyorum. Kulüp faaliyetleri bunu öğrenmemde çok etkili olmuştur ve aldığım bu ders benim için son derece önemlidir.

Listeye başlamıştım ama kat edecek daha çok uzun bir yolum vardı. Kulüpteki günlerimde şunu öğrenmiştim: sizi iş dünyasında başarıya götüren en önemli şeylerden biri çalışma azminizdir. Aynı şeyin eğitim hayatında da geçerli olduğuna inanıyorum; istemek elde etmenin yarısıdır. Çok çalışmak ve vazgeçmemek: hayattaki başarılarımın temelinde bu iki unsur yatar.

Ne var ki, başarılı olacağıma inanan insanların varlığına da ihtiyacım vardı. Hayatta kimse tek başına başarılı olamaz. Kulüpteki çevrem sayesinde işini ciddiye alan biri olarak tanındım. Cesaret gösterip yükseköğrenime devam etmekle de çevrem, kulüp sınırlarının ötesine geçti. Bana güvenen, başarılı olacağıma inanan insanların sayısı inanmayanlardan daha fazlaydı.  Başkalarına itici gelebilen bazı özelliklerime rağmen, zaman içinde, bir yere girdiğimde bana gülümseyerek selam verenlerin sayısı gittikçe çoğaldı. Çok ağır ve tedavisi zor bir akıl hastalığım vardı ve ben yükseköğrenimime devam etmek istiyordum. Azmim sayesinde başarılı olacağıma inanan insanlar olmasaydı, bu amacıma hiçbir zaman ulaşamazdım.

Wisconsin Üniversitesi’ne ilk başladığım günlerde kimse nasıl bir performans göstereceğimi bilmiyordu. Şimdi, bana inananları haksız çıkarmadığıma inanıyorum. Bunu, üniversite ve oradaki çeşitlilik ortamında benim de önemli bir değer olduğumu kanıtlayarak başardım. Öğrenci İşleri Başkanı, “Eğitimine Ara Vermiş Yetişkin Öğrenci Başarı Ödülü” finalistleri açıklanırken yaptığı konuşmasında –finalistler arasında ben de vardım— beni üniversiteye kabul etmekle çok iyi bir iş yaptıklarını belirtti. Orada aldığım ödül, doğalgaz faturamın önemli bir kısmını kapatmamı sağlamıştı. Tuttuğum yolda zorluklarla da karşılaştım elbette; fakat şu ana kadar elde ettiklerimle gurur duymakta haklı olduğuma inanıyorum.

Liste, üniversitede nasıl ayakta kaldığımı ve devam ettiğimi göstermektedir. Üniversiteye girmek duygusal açıdan tüketici bir çaba ve hem benim hem de dostlarım için son derece riskli bir kumardı. Başarıyı sürdürmek, bütün öğrencilerin de söylediği gibi gün be gün endişe duymanın ve çabalamanın heyecanıyla doludur. GLASER projesi sayesinde MATC ve Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki eğitim tecrübelerim sonucunda elde ettiğim şeyler, üniversite ortamında ayakta kalmak için temel kurallardır. Kulüp faaliyetleri ve ilaç tedavisi sayesinde şu ana kadar ayakta kalmayı başardım. Daha çok insanın ihtiyaç duyduklarını bu listede bulmasını ve bana katılmasını içtenlikle ümit ediyorum.

Akademik Başarı İçin Yapılması Gerekenler

Akademik Beceriler

 • Aranan özelliklerin ne olduğunu öğren.
 • Başvuru, kayıt ve burslar için belirlenen zamanları takip et, geç kalma.
 • Sınıf içi çalışmaları ve ödevleri iyi takip et, içeriklerini açık seçik anla.
 • Sınavlara iyi hazırlan (buradaki başarın daha çok başarı getirecektir).
 • Sınıf içindeki ve dışındaki grup çalışmalarına hazır ol (bazılarına katılman istenecektir).

Zamanın Verimli Kullanımı

 • Uzun ve orta vadeli hedefler kısa vadeli hedefler kadar önemlidir.
 • Zaman çizelgelerine uy, aldığın ödevleri bitir ve sınavlara hazır ol.
 • Programını iyi takip et, kendi programını iyi planla.

Kendini Korumak

 • Hocalarla ters düşme, onlarla uzlaş.
 • Sınıf içinde ve dışında sorulan sorulara cevap ver, kendini tehdit ediliyormuş gibi hissetmemeyi öğren.
 • İnsanın kendisiyle ilgili neyi, ne kadar açıklaması gerektiği önemlidir; kendi ve başkalarının özel alanlarına dikkat et.
 • Başkalarının (Engelliler Kaynak Araştırma Servisi çalışanlarının, program yürütücülerinin, hocaların ve arkadaşlarının) neyi, ne kadar açıklayacaklarına dair verdikleri kararlara ve özel alanlarına saygı göster.
 • (Engelliler Kaynak danışma ve barınma konusunda) destek faaliyetleri koordine et.

Kendinle İlgilenme (Özyönetim)

 • Semptomlar dâhil, dikkatini dağıtacak iç/dış kaynaklı engelleri kontrol et.
 • Destek ve çözüm için ihtiyaç duyacağın kişilerin kim olduğunu iyi öğren (aile, terapist, arkadaşlar, hocalar, sınıf arkadaşları, danışmanlar, diğer öğrenciler ve yol göstericiler).

Önemli Düşünceler

 • Her zaman farklı bir seçenek vardır –bunu aklından çıkarma.
 • Okul, herkesin eşit olduğu bir yerdir; farklılığından utanmana gerek kalmaz orada.
 • Kendimizi yapayalnız hissettiğimizde bir rehber ararız.
 • Amaç elde etmek değil, elindekileri korumaktır.
 • Takım çalışması, birlikte geçirilen zamandır. Bu önemlidir, dışlanmışlık duygusunu giderir. Grup, güçlü kalmanızı sağlar.
 • Bir şeyi başarmış olma duygusunun yerini hiçbir şey tutamaz.
 • Kendini, ilerlemeye ve olumlu değişime açık, sürekli gelişen biri olduğuna ikna et.
 • Yüklendiğin sorumluluğun çok büyük olduğunu aklından çıkarma.
 • Kendini toplumdan yalıtma (izolasyon) duygusu daha çabuk ve kolay vazgeçmene yol açar.
 • Hala hayattasın, “ben” dediğin kişi henüz ölmedi. Bunu aklından çıkarma.
 • Okula başlamak sosyal bir değişimdir; devam etmek ise sosyal bir başarı.
 • Öğrenme kapasiten üzerinde yoğunlaş, hastalığın üzerinde değil.
 • Okul sosyal ve duygusal bir ortamdır ve orada geçirdiğin her gün, her saat pek çok seçenekle doludur.
 • Vazgeçmek devam etmekten daha zor hale geldiğinde, gerçek öğrencilik başlamıştır.
 • Öğrenilmiş çaresizlik, kendinden nefret etme, umutsuzluk, edilgenlik, keder, sürekli ve aşırı tedirginlik duyguları, akıl sağlığı tedavisi gören bir kişinin öğrenci rolünü oynayarak kurtulabileceği ağırlıklardır. Bu sayede dikkat şu düşünceye yoğunlaşır: “Yeterince güçlüyüm, rehabilitasyonum ve iyileşmem sadece klinik düzeyde değil, hayatım değişiyor, ben de değişiyorum.”
 • Okul yolunda ilerleyen kişiler bir rehbere olduğu kadar, “nefes alabilecekleri”, söyledikleri her şeyin gizli kalacağını ve içten bir anlayışla karşılanacağını bildikleri bir ortamda endişelerini ve başarılarını paylaşabilecekleri güvenli, korunaklı bir yere de ihtiyaç duyarlar.

Edward J Erwin

Kaynak: Schizophrenia Bulletin, Cilt 34, No. 1, sayfa 3–4, 2008