Ruhsal rahatsızlığınızı bir ev olarak hayal etmeniz gerekseydi, neye benzerdi?

İtalyan grafik tasarımcı ve mimar Federico Babino, ‘Archiatric‘ isimli yeni bir projeyi piyasaya sürdü. Bu proje çeşitli onarım koşullarında 16 farklı durumu mimari olarak tasvir etmektedir.

Tasarımlar tüyler ürpertecek kadar soyut olsa da ruhsal hastalıkların acısı içinde yaşayan herkes için, hepsi çok gerçek.

Eşsiz bir geometrik stil kullanan Babibo, mimariden esinlenen eserleriyle bilinir, ancak 20. yüzyıl başlarında Fransa’da devrim yapan sanat akımı kübizmden de etkilenmektedir. Tasarımları genellikle sürrealist olmasına rağmen arsız bir mizah da kullanmaktadır.

 1. Anksiyete (Canlılarca deneyimlenen kaygı, korku, gerilim, sıkıntı, nedeni belli olmayan tedirginlik hali)
 2. Depresyon (En az iki hafta boyunca, farklı türden günlük hadise ve tecrübeler karşısında, sabit bir şekilde düşük ruh halinde bulunulması ile karakterize edilen bir zihinsel hastalık)
 3. İnsomnia (Uyuyamama hastalığı)
 4. Demans (Düşünce bozukluğu. Halk arasında bunama da denir)
 5. Obsesif Kompulsif Bozukluk (Kişinin istemediği ve tekrarlanan düşünceler, hisler, fikirler, takıntılar veya bir davranışı yapmaya doğru sürülmek)
 6. Alzheimer (Günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize, nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği nörodejeneratif bir hastalıktır. Demansın en sık görülen tipi)
 7. Şizofreni (Duygu, düşünce ve davranışları etkileyen bir beyin hastalığı)
 8. Otizm (Üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlık)
 9. Bipolar Bozukluk (Bir dönem yüksek ruh halli maniye ve bir dönem düşük ruh halli majör depresif bozukluğa benzer olmak üzere, kişinin duygudurumunda aşırı ve zıt yönlü değişiklikler tecrübe etmesi ile karakterize edilen bir zihinsel hastalık)
 10. Fobiler (Bir şeye karşı duyulan korkunun, bireyin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemesi hali)
 11. Paranoya (Aşırı endişe veya korkuyla karakterize edilen, sıkça mantıksız kuruntularla bilinen bir rahatsızlık)
 12. Disleksi (En sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biri. Asıl sorunları hafıza ve dil ile ilgilidir.)
 13. Dissosiyatif Bozukluk (Kişide kimlik, bellek, algı ve çevre ile ilgili duyumlar gibi normalde bir bütün halinde çalışan işlevlerin bütünlüğünün bozulması)
 14. Yeme Bozuklukları (Yetersiz ya da aşırı gıda alımı içerebilen, diğer yandan ruhsal etkilere dayanan ve fiziksel sonuçlara yol açabilen bir hastalık)
 15. Cinsel Kimlik Bozuklukları
 16. Narkolepsi (Gündüz aşırı uyku eğilimi)

Kaynak