Engellilere sağlanan fiyat indirimleri/muafiyetler nelerdir?

Buradasınız: :/Engellilere sağlanan fiyat indirimleri/muafiyetler nelerdir?

Engellilere sağlanan fiyat indirimleri/muafiyetler nelerdir?

Aşağıda belirtilen indirimlerden yararlanmak için “Engelli Kimlik Kartı” beyanı yeterlidir. Daha önceden “Özürlüler İdaresi Başkanlığı” ibareli kimlik kartı alanların kartlarını ‘’Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ ’ibareli kart ile değiştirmek için müracaat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca yakın zamanda ağır engellilerin engelli kimlik kartlarında “REFAKATLİ” ibaresi yer alacağı açıklaması Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılmıştır.

Emgelli Kimlik Kartı almak için tam teşekküllü devlet hastanelerinin sağlık kurullarından alacağınız rapor ile İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir.

SU İNDİRİMİ: Her belediye bu indirimi uygulamak zorundadır.

DİGİTÜRK İNDİRİMİ: %40 ve üzeri engellilere % 50 indirimlidir. Bu hakkı kendi evinizde kullanmıyorsanız istediğiniz bir kişinin bu indirimi kullanmasını sağlayabilirsiniz.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM: Belediye otobüslerinden %40 ve üzeri engel oranına sahip olanlar ücretsiz, ’ağır engelli’ ’ibareli raporu olanlara kendisi ile birlikte olan bir refakatçi de ücretsiz yararlanır.

GELİR VERGİSİ İNDİRİMİ: %40 ve üzeri tüm engelli çalışan ve engelli çocuğu olan çalışanlar gelir vergisi indiriminden yararlanır. Serbest çalışanlar da bu hakkı kullanır.

TÜRK TELEKOM SOSYAL TARİFE: Türk Telekom Sosyal Tarife

TTNET: Fiber İnternet dahil yaş sınırı olmaksızın %25 indirimli.

UYDUNET ve TÜRKCELL SÜPERONLINE: Bu hizmetlerde de indirim mevcuttur.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ: 200 metrekareyi geçmemek şartı ile tek evde emlak vergisi muafiyeti vardır. Evin engelli bireyin üzerinde olması gereklidir.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜSLERDE İNDİRİM: %40 ve üzeri engelliler için %30 indirim mevcuttur. (Bileti internetten alırsanız bu haktan yararlanamıyor.)

THY İNDİRİMİ: %40 ve üzeri engelliler için%25 indirim mevcuttur. Ancak ekonomik bilet alanlar, internetten bilet alanlar bu indirimden yararlanamıyor.

DENİZ YOLLARI ULAŞIM: Deniz yolları şehir içi ve şehir dışı ulaşımda %40 ve üzeri engellilere indirimli tarife uygulanmaktadır.

DEVLET TİYATROLARINDA İNDİRİM: Ücretsiz izleme hakkı vardır. Engelli Tiyatroları Kültür Bakanlığı’ndan maddi destek almaktadır. Bazı özel tiyatrolarda ve sinemalarda indirim mevcuttur.

MÜZE VE ÖREN YERLERİNDE İNDİRİM: %40 ve üzeri engellilere giriş ücretsizdir. Özel işletilen müze ve tarihi yerlerde indirim hakkını vermeyebilirler.

ÖTV VE MTV MUAFİYETİ: % 90 ve üzeri engelliler için ÖTV ve MTV muafiyetli yeni araç alma hakları vardır.

TCDD İNDİRİM: Şehir içi ve şehir dışı seferlerinde %40 ve üzeri engellilere %50 indirimli ulaşım imkanı veriyor. Ağır engelliler için bir refakatçisi de %50 indirimli ulaşımdan yararlanır.

CEP TELEFONU HİZMETLERİNDE İNDİRİM: Türkcell ,Telsim ve Vodafon da engellilere özel tarifeler mevcuttur.

2016-12-11T00:44:54+00:0011 Aralık 2016|2 Comments

About the Author:

2 Comments

 1. Ali Tarhan 00:22 de 9 Temmuz 2018 - Yanıtla

  Engelli çocuğum var tüm şehir içi şehir dışı taşıma ücretsiz olmasi lazim neden para alıyorlar engelli rafakat kartı var belediye otubus vs ücretsiz fakat ido seferleri neden ücretli

  • Mavi_At_Kafe 00:00 de 10 Temmuz 2018 - Yanıtla

   ENGELLİ İNDİRİMİ
   %40 ve üzeri oranında engeli bulunan Nüfus Cüzdanına özürlülük durumu yazılmış olan Engelli İstanbulkart sahibi misafirlerimiz temassız turnikeden geçerek iç hat deniz otobüsü ile Eskihisar Topçular ve Sirkeci Harem araba vapuru seferlerimizde ücretsiz seyahat edebilirler.

   T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş (%40 ve üzeri) özürlü kimlik kartı veya sağlık kurulu raporu belgelerini ileten engelli misafirlerimiz tüm biletli hatlarımızda İDO seyahatlerini, %15 indirimle gerçekleştirme avantajına sahiptir.

   kaynak: https://www.ido.com.tr/services-new#engelli-yolcular4

Siz de fikrinizi belirtin