Psikiyatristiniz tanı koymak için aşağıdaki belirtileri araştıracaktır:

Varsanı

Hiç kimsenin göremediği, duyamadığı, koklayamadığı veya hissedemediği şeyleri görmek, duymak, koklamak veya hissetmektir. Normalde varolan uyaranlar dışında olmayan sesler duymak, hayaller görmek, garip kokular duymak gibi.

Sanrı

Düşüncelerinin veya inandıklarının doğru veya mantıklı olmadığı başkaları tarafından söylense hatta kanıtlansa dahi yanlış düşüncelerin ve inançların devam etmesidir. Kişinin çevresine tutumu da bu hatalı düşüncelerden etkilenir.

Dağınık düşünceler

Konsantrasyon güçlüğü veya düşünceleri mantıklı olarak birbirine bağlama güçlüğüdür. Kişin konuşması karmaşık olup anlaşılması güçtür.

Değişen (dalgalı) duygulanım

Duygulanımda azalma görülür. Olaylara uygun tepkiler veremezler. Bazen tepkisiz bir görünüm sergilerler bazen de uygunsuz tepkiler verdikleri görülür. Ağlanacak yerde güler veya gülünecek yerde ağlayabilirler.

İlgi ve istek azlığı

Önceden yapmaktan zevk alınan şeyleri yapmak istememe, amaca odaklanamama, görevi tamamlamada zorluk.

Sosyal çekilme

Kişilerle etkileşime girmeye zorlandığında bile nadiren konuşmak ve içine kapanma, kendine bakımda azalma, konuşma ve hareketlerde azalma.

Doktorunuzun bu belirtileri “pozitif” veya “negatif” olarak adlandırdığını duyabilirsiniz.

Pozitif belirtiler, varsanılar, sanrılar, garip davranış ve düşünce bozukluğu gibi normalde kişide varolmayan, hastalık nedeniyle görülen belirtilerdir.

Negatif belirtiler ise düşünce ve konuşma içeriğinde fakirleşme, sosyal çekilme, ilgi ve istek kaybı gibi bozukluklardır.

Uyarıcı Belirtiler

Şizofreniden yakınan kişilerde aşağıdaki bazı bulgular görülebilir:

  • Pozitif veya negatif belirtiler
  • İş hayatı, aile durumu ve sosyal hayatında işlevsellikte azalma
  • 6 aydan fazla bir süredir devam eden belirtiler
  • Belirtiler depresyona, maniye veya her iki durumun karışımına bağlı değildir.
  • Belirtiler kullanılan ilaçlara veya genel tıbbi duruma bağlı değildir.