Ruhsal bozuklukları açıklamak için mimariyi kullanmak

Buradasınız: ://Ruhsal bozuklukları açıklamak için mimariyi kullanmak

Ruhsal bozuklukları açıklamak için mimariyi kullanmak

Ruhsal rahatsızlığınızı bir ev olarak hayal etmeniz gerekseydi, neye benzerdi?

İtalyan grafik tasarımcı ve mimar Federico Babino, ‘Archiatric‘ isimli yeni bir projeyi piyasaya sürdü. Bu proje çeşitli onarım koşullarında 16 farklı durumu mimari olarak tasvir etmektedir.

Tasarımlar tüyler ürpertecek kadar soyut olsa da ruhsal hastalıkların acısı içinde yaşayan herkes için, hepsi çok gerçek.

Eşsiz bir geometrik stil kullanan Babibo, mimariden esinlenen eserleriyle bilinir, ancak 20. yüzyıl başlarında Fransa’da devrim yapan sanat akımı kübizmden de etkilenmektedir. Tasarımları genellikle sürrealist olmasına rağmen arsız bir mizah da kullanmaktadır.

 1. Anksiyete (Canlılarca deneyimlenen kaygı, korku, gerilim, sıkıntı, nedeni belli olmayan tedirginlik hali)
 2. Depresyon (En az iki hafta boyunca, farklı türden günlük hadise ve tecrübeler karşısında, sabit bir şekilde düşük ruh halinde bulunulması ile karakterize edilen bir zihinsel hastalık)
 3. İnsomnia (Uyuyamama hastalığı)
 4. Demans (Düşünce bozukluğu. Halk arasında bunama da denir)
 5. Obsesif Kompulsif Bozukluk (Kişinin istemediği ve tekrarlanan düşünceler, hisler, fikirler, takıntılar veya bir davranışı yapmaya doğru sürülmek)
 6. Alzheimer (Günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize, nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği nörodejeneratif bir hastalıktır. Demansın en sık görülen tipi)
 7. Şizofreni (Duygu, düşünce ve davranışları etkileyen bir beyin hastalığı)
 8. Otizm (Üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlık)
 9. Bipolar Bozukluk (Bir dönem yüksek ruh halli maniye ve bir dönem düşük ruh halli majör depresif bozukluğa benzer olmak üzere, kişinin duygudurumunda aşırı ve zıt yönlü değişiklikler tecrübe etmesi ile karakterize edilen bir zihinsel hastalık)
 10. Fobiler (Bir şeye karşı duyulan korkunun, bireyin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemesi hali)
 11. Paranoya (Aşırı endişe veya korkuyla karakterize edilen, sıkça mantıksız kuruntularla bilinen bir rahatsızlık)
 12. Disleksi (En sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biri. Asıl sorunları hafıza ve dil ile ilgilidir.)
 13. Dissosiyatif Bozukluk (Kişide kimlik, bellek, algı ve çevre ile ilgili duyumlar gibi normalde bir bütün halinde çalışan işlevlerin bütünlüğünün bozulması)
 14. Yeme Bozuklukları (Yetersiz ya da aşırı gıda alımı içerebilen, diğer yandan ruhsal etkilere dayanan ve fiziksel sonuçlara yol açabilen bir hastalık)
 15. Cinsel Kimlik Bozuklukları
 16. Narkolepsi (Gündüz aşırı uyku eğilimi)

Kaynak

2017-02-21T12:43:03+00:0021 Şubat 2017|Yorum yok

About the Author:

1990 yılında Samsun'da doğmuştur. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitim boyunca çeşitli özel eğitim merkezleri, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesinde stajlar yapmıştır. 2010 yılından itibaren Psişizofreni grubuna üye olarak gönüllü çalışmalarını sürdürmüş, Şizofreni Dernekleri Federasyonu'nda yönetim kurulu üyesi olmuştur. Lisans eğitiminden sonra şimdiki görev yeri olan Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne geçerek görevine halen burada devam etmektedir. Yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Aile Danışmanlığı'nda tamamlamıştır. Psikolojik değerlendirme alanında MMPI, Wisc-r zeka testi, aile danışmanlığı, çocuk-ergen ve yetişkin bireysel danışmanlık üzerine çalışmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli kamu kurumlarında öfke kontrolü, tükenmişlik sendromu, madde bağımlılığı, çocuğun psikososyal gelişimini destekleme, obezitede davranış terapisi, hasta ve hasta yakınlarıyla iletişim, stres yönetimi, iletişim becerileri ve beden dili, aile içi şiddet eğitimleri vermektedir. Şu anda Psişizofreni Grubunun başkanlığını yürütmektedir.

Siz de fikrinizi belirtin