Jiletten Gemi2019-03-18T15:36:38+03:00

Jilet gibi bir sözcük: Şizofreni

Toplum şizofreniye ilişkin yalan yanlış fikirler ve olumsuz önyargılarla dolu…

Birçok insan şizofreninin tedavisi olmayan bir hastalık olduğuna inanır, oysa şizofreni tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Birçok insan şizofreni hastalarının asla iyileşmeyeceğine inanır, oysa şizofreni hastaları iyileşebilir.

Birçok insan şizofreni hastalarının cinayet işleyen, saldırgan, zarar verici insanlar olduğuna inanır. Oysa onlar nahif, kırılgan kişilerdir.

Devamını oku…
1703, 2020

Mavi At Koşuyor

By |17 Mart 2020|0 Comments

İtalyanca sözcükler öğrenirken buluyorum kendimi Trieste’de. Çilek Radyo’yu ve Lucia’yı o kadar çok seviyorum ki İngilizce, İtalyanca ve Türkçe sözcüklerin ötesinde yepyeni bir dile kavuşuyorum. Güne en [...]

506, 2017

Bir umut, bin katil

By |5 Haziran 2017|0 Comments

Duyuyor musunuz? Siz de duyuyor musunuz? Onlarca, yüzlerce, binlerce farklı sesi benden başka kimse duymuyor mu? Biraz kulak kesil, yapabilirsin bunu sen de yapabilirsin, duyabilirsin! Duymuyorsun değil mi? Uzun saçlı kadının sesini, küçük kızın çığlığını hiçbirini duymuyorsun. Peki, beni duyuyor musun yardım isteyen bu sesi duyuyor musun?

Şizofreni Hastaları ve Yakınları’na Çağrı:

Yalnız değilsiniz hem de hiç yalnız değilsiniz!

İnsan acısına anlam katabilir ve bunu bazen yazarak bazen fotoğraf çekerek  yapar. Yazmanızı ve yazılarınızı paylaşmanızı istediğimizde aslında içinizdeki umutsuzluğa dokunmak istedik. Ne yaparsam yapayım olmayacak duygusunu ya da insanların sizi anlamadığına dair o kuvvetli duyguyu aşmanız belki sözcüklerle  mümkündür. Sözcüklerle kurduğunuz cümleleri nasıl şekillendirebileceğiniz size özgüdür ve size özgü olan şey aynı zamanda özgürlüğünüz olabilir.

Bazen tek bir cümlenizi bazen de sayfalarca yazdığınız bir mektubu bekleyeceğiz. İşte bu sebeple siz yalnız değilsiniz diye sesleniyoruz.

[email protected] mail adresine öykülerinizi, şiirlerinizi ve denemelerinizi gönderebilirsiniz. Kendinizi tanıtan bir yazıyı da yazdıklarınızla birlikte göndermenizi rica ediyoruz. Şizofreni Dernekleri Federasyonu’nun web sitesinde  “Jiletten Gemi ” bölümünde sizin yazılarınız için ayırdığımız yerin haberini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Şizofreni Hastaları ve Yakınları'na Çağrı:
Go to Top