Bir arkadaşım var adı BARIŞ ve gerçekten de adı gibi ayrı bir alem, bir deniz.

Yıllar önce bipolar rahatsızlığından dolayı intihar girişiminde bulunup kafasına silahla bir el ateş ediyor bir mucize bir musibet bırakıyor gerisinde o kurşun. BARIŞ yaşamını görme engelli olarak devam ettirmek zorunda kalıyor. Evet, o bir görme engelli olarak yaşıyor artık. Ancak yaşıyor dediysem öyle bizim gibi koftiden yaşamak değil onunkisi; 3 üniversite bitiriyor 4.ye hazırlanıyor bir yüksek lisans tamamlıyor. Devlet dairesinde çalışıyor, bir kitap, yazıyor piyano ve bağlama çalıyor. En son konuşmamızda öğrendiğim üzere bir de bateri öğreniyor.

Barış ile telefon üzerinden bir sohbetimiz olmuştu uzun konuşmalar lafın lafı açması derken kendimden bahsettim biraz; rahatsızlığımdan, ümitsizliğimden, kendimi hayat için yetersiz ve zayıf görüşümden, isteksizliğimden, depresif ruh hali ve çelişkilerimden…

Şimdi gelelim Barış’ın beni en çok etkileyen o cümlesine, bana yeniden yaşama isteği veren o cümleye.

İNSANIN EKSİĞİ ASLINDA FAZLASIDIR…

Bir an içime umut doldu. Hayallerimi hatırladım, konservatuvarlı olmak istediğim günleri, müzik için idealist davrandığım, sanatçı ruhla dolup taştığım günleri. O günlerde ne sağlığım yerindeydi, ne param vardı, ne de ümidim. Şimdi her açıdan iyi durumdayım. O zaman neden olmasın, neden yeni bir başlangıç olmasın ki hayatımda dedim.

Düşündüm ve düşündükçe ileriye gittim. Her şeyi anlatmayayım ama o günden sonra her şey iplik söküğü gibi gelmeye başladı; iyileşmeye başladım mesela, doktorumda bunu fark etti.

Uzun lafın kısası arkadaşlar ne eksiğiniz var; işte o sizin fazlanız. Balıkları düşünün; kolları ayakları yok ama bunun için üzülsünler mi yoksa doğanın onlara verdiği yüzme yeteneği sayesinde denizlerde, okyanuslarda özgürce gezinsinler mi?

Uzun uzun örnekler vermeyeceğim onun yerine hayal gücünüze güveneceğim.

Kendinize güvenin, kendinize inanın, kendinizle barışın…

Herkese mutlu umutlu günler diliyorum. Bir söz kaldı aklımda söyleyenini hatırlamadığım. Şiar edinin arkadaşlar:

Çünkü bir umuttur yaşamak.