İmkansızı Sorgulamak: Kelebek ve Dalgıç

Buradasınız: ://İmkansızı Sorgulamak: Kelebek ve Dalgıç

İmkansızı Sorgulamak: Kelebek ve Dalgıç

Ne zaman halimden şikayet edecek olsam aklıma gelecek bir film izledim. Şikayet etmek yerine yaşamanın güzel, ince, renkli ve derin taraflarını bulmakla ilgili. Yüzünüze gelen bir sineği elinizle kovalarsınız ve o da gider değil mi? Peki elinizi hareket ettiremiyorsanız ne yapacaksınız? Yüzünüzü hareket ettirirsiniz değil mi? Peki başınızı çevirmek için büyük bir gayret göstermeniz şartsa ne yaparsınız? Böyle bir durumda aklınıza kitap yazmak gelmez değil mi? Daha doğrusu yürüyemiyor, konuşamıyor ve elinizi dahi hareket ettiremiyor olduğunuz için yaşamak zulüm gibi gelebilir. Bu başınıza gelen olay karşısında hayata küsecek misiniz?

Böyle bir durumda yaşayan ve kitap yazan kahraman şöyle söylüyor filmde:” Kendi doğamı bulmam için bir felaketin ışığına mı ihtiyacım vardı?”
Kahramana söylenmiş şu cümle ise hafızalarımıza güzelce yerleşiyor:”Beni okyanusun dibine sürüklemene hiç aldırmıyorum çünkü sen benim kelebeğimsin.”
Bütün dünyamız yapabileceklerimiz üzerine kurulu olmamalı. Bu film imkansızı sorgulamanız için güzel bir fırsat.
2016-07-18T21:29:22+00:0018 Temmuz 2016|1 Yorum

About the Author:

1980 yılında İstanbul'da doğdu. Şu anda Ankara'da yaşıyor ve Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde doktora yapıyor. Mavi Çimenlerde Nefes Al, Mayıs Islığı ve Umut Defteri adında kitapları var.

Bir yorum

  1. fatos canborgil 21:57 de 23 Temmuz 2016 - Yanıtla

    Muhteşem bir filmdi, duyurduğun için teşekkürler Yasemin.

Siz de fikrinizi belirtin