Şizofreni Dernekleri Federasyonu olarak Ali Raif İlaç’ın koşulsuz katkıları ile 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiğimiz “Sorular ve Yanıtlarla Şizofreni Hastaları ve Yakınları için Covid-19 Günlerinde Şizofreni” toplantımızın video kaydını tekrar izleyebilirsiniz.

Toplantıda sorulan sorular:

 1.  Covid-19 salgını süresince evden hiç çıkmayan bir şizofreni hastası abim var. İkimiz yaşıyoruz, onu elimden geldiğince korumaya çalışıyorum. Yalnız çıkıp yürüyüş yapabildiği söylendiğimde bile hala evde bütün gün yatmayı tercih ediyor, sosyal ilişkileri olan bir hasta değil zaten. Çok az sosyal ilişkileri var, kronik şizofren 57 yaşında birisi… gazetesini alıp günde 3 kere yürüyüşe çıkan birisi ve şu an onun sağlayamıyorum. Ne yapmalıyım? zorlamıyorum zaten şu an.. Bu arada burada duyduğum hastalar gibi değil, çoğunlukla sakin ve evde kalmaktan hoşnut…
 2. Özellikle eve kapandığımız şu günlerde şizofreni hastalarının evcil hayvan sahiplenmesi konusunda ne düşünürsünüz? bu durum hem kişilerin sorumluluk bilincini üstlenmelerini destekleyip hem de bir canlı ile paylaşım içinde olmalarını sağlayarak yalnızlık hissiyle başa çıkma konusunda yardımcı olmaz mı? bu konuda yapılmış çalışmalardan yola çıkılabilir mi?
 3. Hocam yalnız yasamdan bahsettiniz fakat hasta aileyi reddediyor yalnız kalıyorsa neler yapmalıyız?
 4. Hastaların bilgisayar ve internet ile ilişkileri nasıl ayarlanabilir?
 5. İnsanlarla göz teması kuramıyorum bunu nasıl sağlayabilirim?
 6. Merhaba, ilk psikoz atağı 15 yaşında gelen bir insanda (erkek) ikinci atak genelde kaç yaşında geliyor, öncüllerini nasıl anlayabiliriz? Teşekkür ederim
 7. Merhabalar ben hasta yakını Sebahat. Kızım Corona virüs dönemi sürecinde sıkıntı ve bunalımdan dolayı gece uykusundan bağırarak uyanıyor ve çok korktuğunu söylüyor ne yapabilirim?
 8. Virüs sürecinde aileler ne gibi tedbirler alabilirler?
 9. Merhaba değerli hocalarım ben şizofreni tanısı olan Göktürk. Size sorum ben 3 aydır kan veremiyorum nasıl vereceğim.
 10. Merhabalar acaba bipolar hastaları ile ilgili bilgiler verir misiniz? Mani dönemleri nasıl anlaşılır bu dönemlerde neler yapılmalı? Bipolar hastalığı nasıl atlatılır bu mümkün mü? Yakınları nasıl yaklaşmalılar bipolar hastalarına?
 11. Bu dönemde birde hijen değiller Umut hocam biraz olsun bizim hastalarımızı eğitti ama yeterli değil unutuyorlar.
 12. Kapalı kalmak onların psikolojilerini çok bozdu?
 13. Toplum ruh sağlıkları ne zaman açılacak?
 14. Kovit 19’lu günlerdeyiz bir şizofreni annesiyim bu günlerde bunları içerde tutmakta çok zorlanıyoruz. ne zaman normalleşeceğiz?
 15. Covid-19 sürecinde psikoz hastalarına sosyal yaşantıları ve etkinlikleri anlamında neler yapmasını önerirsiniz?
 16. Corona virüs sürecinden sonra tanı almış bireyleri bekleyen zorluklar neler olabilir?
 17. Hocam merhabalar Büşra Ertaş. Sizlere mail gönderdim yardımınızı rica ediyorum bizim hikayemiz 4 yıllık fakat son dönemlerde içinden çıkamıyoruz yar diminizi rica ederim.
 18. Covid-19 döneminde ve sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde biz hasta yakınlarına ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?
 19. Bu dönemde atak geçiriyorsak ve yalnızsak nelere dikkat etmeliyiz? Atak geçiriyorsak ve ailemizin yanındaysak nelere dikkat etmeliyiz?
 20. Sürekli bir sıkılma durumu söz konusu ise ve hiçbir etkinlik güzel gelmiyor, hoş görünmüyor, uğraşmaya değmez düşüncesi hakimse bu nokta nasıl aşılabilir?
 21. Evde kalırken kitap okuma konusu çok vurgulanıyor. Dikkatimizi sürdürmede, odaklanmada zorluklar yaşıyorsak kitap okumak nasıl mümkün olabilir? Bize ne önerirsiniz?
 22. “Bir insan tarafından anlaşılmış olmak hissi”nin bugünlerde çok daha önemli olduğuna inanıyorum. Telefon, whatsapp grupları, online buluşmalar ile arkadaşlıkların sürmesi gerekli ama internet imkanı olmayan arkadaşlarımızın anlatma ve anlaşılma isteği için neler yapılabilir?
 23. Sokağa çıkma yasakları bittiğinde ve sokağa çıkabileceğimiz günler geldiğinde de evden çıkamama sorunu yaşayabiliyoruz. Evde kalmak gerekli ama arada sırada yürüyüş yapmak, markete gitmek için duyduğumuz korkuyu nasıl aşabiliriz?
 24. Ruh sağlığı sorunu yaşayan kişilere evde ne tür faaliyetlerle meşgul olmalarını önerirsiniz? Üretken olmak, meşgul olmak bizi ne tür sıkıntılardan korur?
 25. Duygu, düşünce ve davranışlarda değişikliklere sebep olan şizofreninin tedavisinde ilaçlar ve terapi kadar önemli olan bir başka konu da hayatın içinde aktif bir biçimde varlığımızı sürdürmek. Şu anda hayatın kesintiye uğramış olduğu bir süreçten geçiyoruz ve bu süreç içinde karamsar olabiliyoruz, korkularımız çoğalabiliyor. Kendi kendimize nasıl yardımcı olabiliriz? Ailelerimiz bize nasıl destek olabilir?
 26. İnsandan insana geçen ölümcül bir virüs ile karşı karşıyayız. Virüsten kendimizi korumamız için maske takmamız ve mesafeyi korumamız gerekiyor. Şizofreni tanısı alan bir birey olarak bu benim şüphelerimi arttırabiliyor. Virüs hakkında ne kadar çok doğru bilgi edinirsem bu şüpheler azalıyor. Doğru bilgi kaynakları hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
 27. Hasta olan kişiye şizofreni olduğunu söylemeli miyim? Tedavisini olumsuz mu etkiler?
 28. Şizofreni hastalarının sanrıları başladığında yaklaşım nasıl olmalıdır, şizofreni tanılı gebelerin doğum süreci psikolojik olarak nasıl ilerlemelidir?
 29. İnsandan insana geçen ölümcül bir virüs ile karşı karşıyayız. Virüsten kendimizi korumamız için maske takmamız ve mesafeyi korumamız gerekiyor. Şizofreni tanısı alan bir birey olarak bu benim şüphelerimi arttırabiliyor. Virüs hakkında ne kadar çok doğru bilgi edinirsem bu şüpheler azalıyor. Doğru bilgi kaynakları hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
 30. Duygu, düşünce ve davranışlarda değişikliklere sebep olan şizofreninin tedavisinde ilaçlar ve terapi kadar önemli olan bir başka konu da hayatın içinde aktif bir biçimde varlığımızı sürdürmek. Şu anda hayatın kesintiye uğramış olduğu bir süreçten geçiyoruz ve bu süreç içinde karamsar olabiliyoruz, korkularımız çoğalabiliyor. Kendi kendimize nasıl yardımcı olabiliriz? Ailelerimiz bize nasıl destek olabilir?
 31. Ruh sağlığı sorunu yaşayan kişilere evde ne tür faaliyetlerle meşgul olmalarını önerirsiniz? Üretken olmak, meşgul olmak bizi ne tür sıkıntılardan korur?
 32. Sokağa çıkma yasakları bittiğinde ve sokağa çıkabileceğimiz günler geldiğinde de evden çıkamama sorunu yaşayabiliyoruz. Evde kalmak gerekli ama arada sırada yürüyüş yapmak, markete gitmek için duyduğumuz korkuyu nasıl aşabiliriz?
 33. Evde kalırken kitap okuma konusu çok vurgulanıyor. Dikkatimizi sürdürmede, odaklanmada zorluklar yaşıyorsak kitap okumak nasıl mümkün olabilir? Bize ne önerirsiniz?
 34. Sürekli bir sıkılma durumu söz konusu ise ve hiçbir etkinlik güzel gelmiyor, hoş görünmüyor, uğraşmaya değmez düşüncesi hakimse bu nokta nasıl aşılabilir?
 35. Bu dönemde atak geçiriyorsak ve yalnızsak nelere dikkat etmeliyiz? Atak geçiriyorsak ve ailemizin yanındaysak nelere dikkat etmeliyiz?
 36. Şizofreni tanısı almış bireyler Koronaya yakalanırsa hastanede alevlenme yaşayabilirler mi Bu durumda hastanede psikiyatrik yardım alabilirler mi?