Şizofreninin binlerce yıllık tarihini ilginç sunumlar ve fotoğraflarla irdeleyen sergi İzmir’de. Abdi İbrahim Otsuka ilaç firması ve Şizofreni Dernekleri Federasyonu’nun birlikte hazırladığı sergi A. Adnan Saygun Sanat Merkezi‘nde 21 Mayıs 2016 tarihinde açıldı. 20 Haziran’a kadar Pazar hariç diğer günler saat 9.00’dan 18.00‘e kadar gezilebilir.

Şizofrenisi olan yakınlarımızı, dostlarımızı daha iyi anlayabilmenin yolu şizofreniyi öğrenmekten geçer. Büyük emek ve araştırma ürünü olan bu muhteşem sergiyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

İlk çağlardan günümüze ruhsal hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemler, toplumların konuya yaklaşımları, bilim insanları ve hekimlerin yüzlerce yıla yayılan uğraşıları, ilginç görsel ve canlandırmalarla ”Görmezden Gelmeyelim Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi İzmirlilerle buluşacak. Konunun uzmanları tarafından hazırlanan zengin içeriği, üç boyutlu kutularda görsel ve işitsel efektlerin yanı sıra canlandırmalarıyla büyük ilgi çeken bu yaratıcı sergi, şizofreni konusunda önemli bir farkındalık oluşmasını sağladı.

Sergide en çok ilgiyi, bir şizofreni hastasının, hastalığın en yoğun döneminde neler hissettiğini deneyimlemeye imkan veren ‘Empati Kabini’ ile bilimsel kanıtların bulunmadığı ve hekimlerin ellerindeki tedavi yöntemlerinin kısıtlı olduğu dönemde, şizofreni hastalarının tedavi amacıyla nelere maruz kaldığını gösteren ‘Dönen Yatak’ görüyor.

Önceki sergilerden fotoğraf ve empati kabini için tıklayın.