Yrd. Doç. Dr. Seda Attepe Özden’in “Vatandaş Olarak Şizofreni Hastası” sunumunu ilgiyle dinleyen hasta yakınları, dernek üyeleri zaman zaman sunuma düşüncelerini ifade ederek katkıda bulundular.

Engelli grupların çeşitli şekillerde ayrımcılığa uğradığından bahseden hocamız, özürlü sağlık kurulu raporunun nasıl alınabileceği, özürlü kimlik kartının nasıl edinilebileceği ve bu kartın avantajları hakkında bilgi verdi. Ayrıca ilaç raporu, malulluk raporu, evde bakım ücreti hakkında da detaylı açıklamalar yaptı.

Şizofreni tedavisi gören bireylerin öğrencilik haklarından ve askerlikle ilgili rapordan da bahsettikten sonra şizofreni tedavisi gören bireyin iş hayatındaki sorunlarını ve işverenlerin bu konudaki bilgisizlikleri dolayısıyla yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi.Şizofreni tedavisi gören bireyin işe girme sürecinde işverenlere bilgi verilmesi gerektiğini ve bunu sosyal hizmet uzmanlarının yapması gerektiğini ifade eden Sayın Özden, emeklilik durumundaki haklar, evlilik durumundaki haklar ve ceza sorumluluğu konusunda da bilgi verdi.
Ufuk açıcı sunumun ve umut verici tartışmaların yaşandığı bir günde Mavi At Kafe’deydik.

Sunumu için Yrd. Doç. Dr. Seda Attepe Özden’e teşekkür ederiz