6. Toplum ve Şizofreni Sempozyumu’nun ilk günü İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği üyelerinin Onuncu Yıl Marşı’nı seslendirmeleriyle başladı.

Kamil Genç ve Mine Öz Şizofreni Dostu Ödülü, Natali Uluhan Emek Ödülü sahiplerine verildi.

Konuşmacılar;

Sistem olarak aileden, ailelerin yaşadığı zorluklardan ve bu zorlukların aşılmasında derneklerin rolünden, şizofreni tedavisinin bütün aileyi ilgilendiren bir değişim olduğundan ve bu değişimi kabullenmenin önemli olduğundan, bakım yükünden, duygu paylaşımlarının öneminden söz ettiler. Şizofreni hastalığının iletişim engeli olarak tanımlanması ve bu engelin aşılmasında şizofreni tedavisi gören bireyin, ailelerin, ruh sağlığı alanında çalışanların tedavi sürecinde  sorunları birlikte çözmesinin, dayanışmanın önemi vurguladılar.

Konuşmacılara gelen sorular ve katkılar sayesinde daha çok şey öğrendik. Yetiyitimine ve yaşanan her alevlenmeye rağmen paylaşmanın ve üretmenin değeri bugün daha gözle görülür, elle tutulur bir hale geldi.

Psişizofreni’ye, katılımcılara, konuşmalarıyla bizi zenginleştiren hocalarımıza, Milli Kütüphane yöneticilerine  teşekkür ediyoruz.

Not: Burada yer vermediğimiz fotoğraflar dahil tüm fotoğrafları Mavi At Kafe’ye uğradığınızda flashdiskinize alabilirsiniz.

Bir Sistem Olarak Aile

Aileler Anlatıyor

Bitmeyen Yası Bitirecek Süreçler

Aileler Neye İhtiyaç Duyuyor?

Şizofreni Hastalarının Aileleriyle Yapılan Çalışmalar

Birlikte: Tanıdan Tanışıklığa

Şizofrenide Tedavi İşbirliği ve Aile

Şizofrenide Tedavi İşbirliği ve Aile

Şizofreni Hastası Aileleri ve Psikiyatrik Sosyal Hizmet