Ankara Eczacı Odası’nda Şizofreni’ye Yakından Bakalım etkinliğinde Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç.Dr. Haldun Soygür, şizofreni hastalığının nedenlerini, nasıl bir hastalık olduğunu, tedavinin nasıl gerçekleştiğini anlattı. Öncelikle şizofreni ile ilgili mitlere değinerek bunların neden mit olduğunu belirtti. Şizofreni tedavisi gören bireylerin sanıldığı gibi tehlikeli olmadıklarını ancak tedavi gerçekleşmediği takdirde ve başka nedenlerin de işin içine dahil olmasıyla tehlikeli olabileceklerini, şizofreni hastalığının tedavisinin olduğunu, şizofreni hastalarına imkan verildiği zaman çalışkan ve üretken olabileceklerini vurguladı.

Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve hasta yakını Meral Taşkent, şizofreni cahili olmanın üniversite okumakla ilgisi olmadığını, dernekle tanıştıktan sonra oğlundaki değişimleri, kendisinin kaygılarının nasıl azaldığını, birlikten kuvvet doğduğunu ve bunu en iyi şekilde Mavi At Kafe Kültür ve Yaşam Ortamı’nda yaşadığımızdan bahsetti.

Psikolog Fatoş Umman Canborgil, yıllar önce şizofreni tedavisinin nasıl bir durumda olduğundan söz etti ve kendisinin Klinik Psikolog olmaktan vazgeçişini ve yıllar sonra Mavi At Kafe ile tanıştıktan sonra neler yaşadığını anlattı.

Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği üyesi Yasemin Şenyurt kendi öyküsünü anlattı ve öyküsünde derneğin ve Mavi At Kafe’nin önemli bir rolü olduğundan bahsetti.

Dernek üyesi Cemal Bülent Ordulu da şizofreni hastalığını örnekler vererek açıkladı. Dernekle tanışmasının ve yazmaya başlamasının kendisinde nasıl olumlu sonuçları olduğunu anlattı.

Eczacılar Odası’na bu etkinliği düzenledikleri için ve şizofreni hastalığı hakkında önyargıların aşılmasında katkı sundukları için teşekkür ederiz.