Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli yürüttüğümüz “Yargılamıyorum Anlıyorum” isimli Kültürhane Kitap Kafe‘yi 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde açtık. Üniversite öğrencilerinin, üniversiteye giriş ve memurluk sınavlarına hazırlık yapanların uğrak yeri olmaya başlayan kafeteryamız haftada en az üç olmak üzere çeşitli etkinliklere imza atmaktadır.

Tamamen Şizofren Hastalarından oluşturduğumuz Harput Musikisi Korosu çalışmalarını her hafta Perşembe günü saat 14:00 ile 16:00 arasında yapmaktayız. Bu haftaki koro çalışmamıza huzur evinden yaşlılar da dinlemeye geldiler..

Nitelikli Okur – Yazar Atölyesini oluşturduk. Her hafta Perşembe günü saat 19:30 ile 22:30 saatleri arasında Yazar ve Öğrenci Koçu Özkan Özgür eşliğinde katılımcıların belirlediği bir kitap okunuyor ve etkinlik gününde o kitap üzerine sohbetler yapılıyor. İlk Hafta Zülfü Livaneli’nin “Huzursuzluk” kitabını konuştuk. İkinci hafta ise Amin Maalouf’un “Işık Bahçeleri” isimli kitabını konuştuk. Haftaya Kazuo Ishiguro‘nun “Gömülü Dev” isimli kitabını okuyup konuşacağız.


Yazar – Okur buluşmaları etkinliğimizde yerel ve ulusal yazarlar ile okurları buluşturuyoruz. İlk hafta yazar Özkan Özgür ile Kitap ve Okuma üzerine konuşarak açılışımızı yaptık. Sonraki hafta Eğitimci Yazar Ahmet Özden Özen ile “Yukarı Fırat Efsaneleri” konuşlu sohbet yaptık. Bu hafta iki okur – yazar buluşmasına sahne olacağız. Cuma Günü Yazar Bünyami Erdem ile Harput Evliyaları ve Tasavvuf konulu sohbet, Cumartesi günü ise şairlerden oluşan bir grup yazar ile okuru buluşturacağız…

Proje kapsamında, Hatıra ormanı, konserler ve geziler düzenlenecektir.