Bir garip gerçeklik

Buradasınız: ://Bir garip gerçeklik

Bir garip gerçeklik

Ruhun karmaşık ve gizemli hastalığı şizofereni… 

İlk bakışta kulağa hoş gelse de, yaratıcılığı, hayal gücünü ve dehayı simgeler gibi görünse de ıstıraplar nehrinde yıkanmaktan beter bir hastalık…

Bir yandan toplum sizi anlamazken öte yandan içinde bulunduğunuz dünyayı yanlış değerlendirirsiniz. Bir taraftan yaşadığınız iç sıkıntısı, depresyon, mutsuzluk, isteksizlik sizi sarmışken, diğer yandan sosyal ilişkilerinizde de başarısızlıktan başarısızlığa koşarsınız.

Bazen en yakınınız, anneniz babanız sizi anlamazken, arkadaşlarınızın, akrabalarınızın anlamasını beklersiniz. Arkadaşlarınız zamanla sizinle arasına mesafe koyup arkadaşlığınızı kopma noktasına getirirken siz okuyamadığınız okula mı, biten evliliğinize mi yoksa hayat boyu kuramayacağınız bir mutlu aile tablosuna mı yanasınız? Elbette yanarsınız da yanarsınız…

Bunların yanı sıra bir dizi farklı sorunlar silsilesi sizi takip eder istemsizce. Aslında siz dünyayı yanlış değerlendiriyorsunuzdur da farkında bile değilsinizdir.

Mesela; yolda gördüğünüz birinin size bakması kâbusunuzdur. Mesela; hayatınızı, varlığınızı tehlikede hissedebilirsiniz. Metroda güzel bir kız size bakarsa siz bunu yanlış anlayıp yol boyu bir sürü senaryoyla nasıl öldürüleceğinizi, bu kızı kimin yolladığını, bilmem hangi devletin gizli ajanı olduğunu kafanızda kurar da kurarsınız.

İşte yukarda bahsettiğim bir yığın paranoya, sosyal problemler, iş, kariyer vb. problemler hep hayat maratonunda ipi göğüslemenize engel olurda olur. Tam oldu derken bir pürüz beliriverir, kapıdan hoş geldin demeye vakit bulamadan içinize girer bir yılan ve yaşamaya devam ederken diğerleri, siz boylarsınız cehennemi…

2018-04-05T15:39:34+00:0021 Mart 2016|5 Comments

About the Author:

Jiletten Gemi'nin "İsimsiz" yazarları.

5 Comments

 1. Meral Taşkent 22:40 de 21 Mart 2016 - Yanıtla

  Yakup cuğum seni tebrik ediyorum. Şizofreni bu kadar güzel ve sade bir dille anlatılırdı. Yeni bir Yasemin yetişiyor galiba. Aferim sana.

 2. Zehra Kömürcü 23:04 de 21 Mart 2016 - Yanıtla

  Farklı olmanın farkında olmak. Kalemine sağlık değerli arkadaşım…

 3. fatos canborgil 23:33 de 21 Mart 2016 - Yanıtla

  Harika bir şizofreni tanımı, eline sağlık .

 4. Zekiye 21:43 de 22 Mart 2016 - Yanıtla

  Akıcı ve çarpıcı bir anlatım. Harika olmuş. Çok beğendim.

 5. Yasemin Şenyurt 13:14 de 24 Mart 2016 - Yanıtla

  Müthiş…Tebrikler Yakup. Boyladığımız cehenneme rağmen yaşama kattığımız bakış açısı ile yaşama kattığımız farklılıklar ile aslında mutluluğa, sevmeye, yaşamaya dair özgür düşünüp kendimizi cesur bir biçimde ifade ettiğimizde devam etmemiz gerekir. Nefes almamız zorlaşsa da ve bazen kalemi tutacak gücümüz olmasa da dört elle sarılmamız gereken özgürlüğümüz ve umudumuzdur. Öyle değil mi Yakup?

Siz de fikrinizi belirtin