Ben ve benim gibi şizofreni hastası olan arkadaşlarım o kadar şanslı ki! Neden mi?

Çünkü bize kol kanat geren, bizi kollayan, koruyan ve halimizden anlayan insanların kurduğu bir dernek var.

Derneğimizin adı Avrasya Şizofreni Derneği. Şizofreni hastası olan diğer arkadaş veya büyüklerime derneğimiz hakkında bilgi edinmelerini öneririm. Bu bilgiyi internet üzerinden veya telefonla sağlayabilirler.

Derneğimiz 2010 yılında Kadıköy’de kuruldu. Kuranlar da bizler kadar yaralı olan hasta yakınları. Hepimiz aynı kaderi paylaşıyoruz. Derneğimizin başkanı Mustafa Alper. Dernek kurucusu olup uzun süre herhangi bir rütbesi olmadan Sevim hanımın yardımcılığını yapmıştır. Son dernek kongresinde seçimle başkan oldu. O kadar iyi, o kadar şefkatli bir insan ki. Hepimiz ona baba ya da ağabey diyoruz. Bizlere son derece yardımcı, derneğimizin direği. Aktivitelerin organize edilmesinde büyük emeği olan Mustafa ağabey, hepimizi kendi çocukları gibi görüyor.

Derneğimizde çok güzel faaliyetler oluyor ve oldu. Mesela AKM’de konser verdik, tiyatro gösterileri sergiledik. Validebağ Huzurevi, Maltepe Huzurevi ziyaret ve konserlerimiz oldu. Üsküdar Üniversitesi’nde konferansımız ve konserimiz oldu. Ne zaman bir aktivitede görev alsak, karşımızda hep bizi anlayan, pozitif ve bilinçli bir seyirci grubu vardı. Allah bütün bu güzel insanlardan da razı olsun.

Daha başka, derneğimizde ahşap boyama dersleri 2013 yılında başladı. Çok güzel, eğlenceli bir uğraş. Gül hocamız çok sevgi dolu bir insan. Bizlerin bir şeyler yapabilmesi için çok yardımcı oluyor, gayret sarf ediyor. Sanki 2 değil 100 kolu var. Hepimize yetişiyor, kimseyi eksik bırakmıyor.

Derneğimizde gönüllü öğretmenler eşliğinde İngilizce, Almanca, Osmanlıca kursları gerçekleştirildi. Resim kursları uzun süre devam etti. Bundan başka Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri eşliğinde derneğimizde eğlenceli ve öğretici etkinliklerimiz oluyor. Üsküdar Üniversitesi Araştırma Görevlisi Yelda İbadi bu etkinliklere başkanlık ediyor. Yelda hanım çok nazik, insanları anlayan, yardımcı olmaya çalışan, iyi ve sağlam karakterli bir insan ve çok iyi bir akademisyen.

Derneğimizde her gün yemek veriliyor. Kadıköy Müftülüğü Osman Ağa Camii Aş Evi’nden Mustafa ağabey Pazar arabasıyla her gün yemeklerimizi taşıyor. Kalan yemek olduğu zaman biz 3 arkadaş akşam yemeği olarak sefer taslarımızla evimize götürüyoruz. Allah Kadıköy Müftülüğü’nden razı olsun. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Derneğimizin imkanları kısıtlı. Buna rağmen çok büyük aşama ve başarı kaydettik.

Derneğimizin bizlere katkıları çok büyük. Ulaşabildiğimiz tüm dostları derneğimizde çay içmeye davet ediyoruz.

Giray Savaşer

Avrasya Şizofreni Derneği Facebook Sayfası